শেহতীয়া খবৰ
জাগুনৰ অপহৰণ কাণ্ডৰ দায়িত্ব স্বীকাৰ আলফা স্বাধীনৰ  •  মধ্যপ্ৰদেশত ভয়াৱহ পথ দুৰ্ঘটনা, নিহত শিশুসহ ৯জন  •  শ্ৰীশ্ৰী বদলা পদ্মআতা সত্ৰত ৰাসোৎসৱৰ হীৰক জয়ন্তী বৰ্ষ, খোল-তালৰ ধ্বনিত মুখৰিত চৌদিশ  •  মহানগৰীত ৰড চুৰি কৰিবলৈ আহি আৰক্ষীৰ জালত ৪ চোৰ  •  আক্ৰাছুৰ অসম বন্ধক লৈ বাক্সাৰ গুৱাবাৰীত উত্তেজনা  •  এন ই কে এছ চিৰ কোম্পানীৰ নামত ভুৱা ব্যৱসায় কৰি আৰক্ষীৰ জালত চৌকত আলী  •  মানকাচৰত নিৰ্বাচনী বতাহ, দলীয় বিসম্বাদ আৰু দল বাগৰা ৰাজনীতিৰ মাজতে শক্তিশালী নিৰ্দলীয় প্ৰাৰ্থী  •  নগাঁৱত হঠাৎ পোষ্টাৰৰ পৰা হেৰাইছে ৰাজেন গোঁহাইৰ ফটো!  •  ৰাজকুমাৰ আৰু যতীন য’ত, ১০ টকাতেই বিধে বিধে টেঙাৰ জুতি ত’ত...  •  ছিডনীত ভাৰতনাট্যম উপভোগ কৰিলে ৰাষ্ট্ৰপতি কোবিন্দে, চাওঁক VIDEO

বিশ্বৰ বিশিষ্ট মাৰ্ক্সবাদী নেতা সমীৰ আমিনৰ দেহাৱসান

71

ডিজিটেল ডেস্কঃ বিশিষ্ট মাৰ্ক্সবাদী নেতা সমীৰ আমিন আৰু নাই। ৮৬বছৰ বয়সত পেৰিচত শেষ নিশ্বাস ত্যাগ কৰা কমিউনিষ্ট প্ৰবক্তাই।

১৯৩১চনৰ ৩ ছেপ্টেম্বৰত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল সমীৰ আমিনে। পেৰিচতে শিক্ষা জীৱন আৰম্ভ কৰা আমিনে ১৯৫৭জনত ফ্ৰান্স কমিউনিষ্ট পাৰ্টীত যোগদান কৰিছিল।

বিশ্বজুৰি মাৰ্ক্সবাদক প্ৰসাৰ কৰাত বিশেষ ভূমিকা পালন কৰিছিল এইগৰাকী নেতাই। তেখেতৰ আত্মজীৱনীখনৰ নাম Itineraire Intellctual। ১৯৫০চনত তেখেতৰ এই আত্মজীৱনী প্ৰকাশ পাইছিল ।

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি