শেহতীয়া খবৰ
ধূপধৰাৰ ধানবৰীত বাঁহৰ সাঁকোৰ পৰা পৰি মৃত্যু এজনৰ  •  লালুকত অভিৰুচি শিল্পী সৈনিকৰ নাট কৰ্মশালা সম্পন্ন  •  ধূপধৰাত দ্বিতীয় বাৰ্ষিক বায়খো উৎসৱ উদযাপন, জলন্ত অঙঠাৰ ওপৰত নৃত্য প্ৰদৰ্শন  •  সুদুৰ ম্যানমাৰৰ পৰা আহি অসমৰ জোঁৱাই হ'ল অবৈধ ৰোহিংগা, আদালত চৌহদত বিষ্ফোৰক স্বীকাৰোক্তি, VIDEO  •  ধূপধৰাত কবৰ খান্দি আৰক্ষীয়ে উদ্ধাৰ কৰিলে শিশুৰ মৃতদেহ, পানীত পৰি মৃত্যু হোৱাৰ পিছত জনোৱা নাছিল আৰক্ষীক  •  কাৰ আশীৰ্বাদত বৰাকত চলিছে অবৈধ সাৰৰ চিণ্ডিকেট, আৰক্ষীৰ অভিযানত শুকুৰবাৰে নিশা জব্দ ২৮ খন সাৰভৰ্তি ট্ৰাক  •  বঙাইগাঁৱৰ সিদলসতীত ৰাইজে কৰায়ত্ত কৰিলে ডকাইত, VIDEO  •  গৰৈমাৰীত আছুৰ বন্যাৰ্তৰ মাজত খাদ্য সামগ্ৰী বিতৰণ  •  দক্ষিণ কামৰূপত হ্ৰাস পাইছে ব্ৰহ্মপুত্ৰ-কলহীৰ জলপৃষ্ঠঃ একাংশ উভতিছে নিজা ঘৰলৈ, অধিকাংশ দুৰ্গত এতিয়াও গৰু-ছাগলীৰ সৈতে আশ্ৰয় শিবিৰ, ওখ-ভেটিত  •  ওদালগুৰিত ২১৯ কৃৰ্তী শিক্ষাৰ্থীক আছুৰ অভিনন্দনঃ বানপানীক ৰাষ্ট্ৰীয় সমস্যাৰূপে ঘোষণাৰ দাবী, অসমত শিক্ষাৰ নামত ৰাজনীতি-ব্যৱসায় চলোৱাৰো অভিযোগ সংগঠনটোৰ

১৬ ফেব্ৰুৱাৰীলৈ বৃদ্ধি পাব পাৰে ৰাজ্যসভাৰ কাৰ্য-ক্ৰমণিকা! সদনতে ঘোষণা গোৱেলৰ…

উত্তৰ-পূবৰ প্ৰতিবাদী শক্তিৰ সমৰ্থনত একাংশ সাংসদেও গ্ৰহণ কৰিছে কঠোৰ স্থিতি

615

ডিজিটেল সংবাদ, নতুন দিল্লীঃ বিৰোধীৰ প্ৰতিবাদত ৰাজ্যসভাৰ কাৰ্য-ক্ৰমণিকা মঙলবাৰে ২ বজা পৰ্যন্ত পিচুৱাই দিব লগা হোৱাত নাগৰিকত্ব সংশোধনী বিধেয়ক আজি উত্থাপন কৰাৰ সুযোগো নোহোৱা হৈছে। কিয়নো এই অধিবেশনত ৰাষ্ট্ৰপতিৰ ভাষণৰ ধন্যবাদ সূচক প্ৰস্তাৱ গ্ৰহণ কৰাতো বাধ্যতামূলক। সেয়ে দিনৰ ২ বজাৰ পৰা পুনৰ অনুষ্ঠিত হ’ব লগা বৈঠকত যিকোনো প্ৰকাৰে ৰাষ্ট্ৰপতিৰ ভাষণৰ ওপৰত ধন্যবাদ সূচক প্ৰস্তাৱ গ্ৰহণ কৰোৱাৰ বাবে বিৰোধীক সৈমান কৰাবলৈ চৰকাৰ পক্ষ আলোচনাতো বহিছে।

ইফালে, সদন স্থগিত হোৱাৰ পূৰ্বেই সংসদীয় পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী বিজয় গোৱেলে এই কথা ঘোষণা কৰে যে- প্ৰয়োজন হ’লে দুদিন বা তিনি দিনৰ বাবে ৰাজ্যসভাৰ সময় বৃদ্ধি কৰা হ’ব। কিন্তু এনে সিদ্ধান্ত লোৱাৰ ক্ষেত্ৰত সংসদীয় পৰিক্ৰমাৰ সাংবিধানিক বিধি-ব্যৱস্থাৰ মতে, সদনৰ কাৰ্য-ক্ৰমণিকা পৰামৰ্শদাতা সমিতিৰ (বিজনেজ এডভাইছ’ৰী কমিটী) অনুমোদন লোৱাটো সাংবিধানিক পৰম্পৰা যদিও, যোৱা লোকসভা ক্ষেত্ৰতেই কাৰ্য-ক্ৰমণিকাত নথকা সত্তেও নাগৰিকত্ব সংশোধনী বিধেয়ক উত্থাপন কৰা হৈছিল। সেয়ে সদনৰ কাৰ্য-কাল বৃদ্ধি কৰাৰ ক্ষেত্ৰত পৰামৰ্শদাতা সমিতিৰ অনুমোদন লোৱা হ’ব নে নাই, অথবা বিজেপি দলে এনে পৰম্পৰা মানি চলিব নে নাই সেয়া বিশ্বাসযোগ্য নহয়।

শাসক দলটোৰ লক্ষ্য হ’ল- যদিহে বিৰোধীৰ হুলস্থূলত আজি ৰাষ্ট্ৰপতিৰ ভাষণৰ ওপৰত ধন্যবাদসূচক প্ৰস্তাৱ ২ বজাৰ পৰা অনুষ্ঠিত হ’ব লগা সদনত গ্ৰহণ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত চৰকাৰ পক্ষ পুনৰ ব্যৰ্থও হয়, তথাপি তিনিদিন সময় বৃদ্ধি কৰি হ’লেও যিকোনো প্ৰকাৰে নাগৰিকত্ব সংশোধনী বিধেয়ক উত্থাপন আৰু অনুমোদন নিশ্চিত কৰিবলৈ তেওঁলোক বদ্ধপৰিকৰ হৈ উঠিছে। এয়া গণতান্ত্ৰিক পৰম্পৰা তথা সাংবিধানিক বিধি-ব্যৱস্থাৰ ওপৰত দেখ দেখকৈ পূৰ্ণ আক্ৰমণ বুলিও বিভিন্নজনে মত প্ৰকাশ কৰিছে।

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি