শেহতীয়া খবৰ
ধূপধৰাৰ ধানবৰীত বাঁহৰ সাঁকোৰ পৰা পৰি মৃত্যু এজনৰ  •  লালুকত অভিৰুচি শিল্পী সৈনিকৰ নাট কৰ্মশালা সম্পন্ন  •  ধূপধৰাত দ্বিতীয় বাৰ্ষিক বায়খো উৎসৱ উদযাপন, জলন্ত অঙঠাৰ ওপৰত নৃত্য প্ৰদৰ্শন  •  সুদুৰ ম্যানমাৰৰ পৰা আহি অসমৰ জোঁৱাই হ'ল অবৈধ ৰোহিংগা, আদালত চৌহদত বিষ্ফোৰক স্বীকাৰোক্তি, VIDEO  •  ধূপধৰাত কবৰ খান্দি আৰক্ষীয়ে উদ্ধাৰ কৰিলে শিশুৰ মৃতদেহ, পানীত পৰি মৃত্যু হোৱাৰ পিছত জনোৱা নাছিল আৰক্ষীক  •  কাৰ আশীৰ্বাদত বৰাকত চলিছে অবৈধ সাৰৰ চিণ্ডিকেট, আৰক্ষীৰ অভিযানত শুকুৰবাৰে নিশা জব্দ ২৮ খন সাৰভৰ্তি ট্ৰাক  •  বঙাইগাঁৱৰ সিদলসতীত ৰাইজে কৰায়ত্ত কৰিলে ডকাইত, VIDEO  •  গৰৈমাৰীত আছুৰ বন্যাৰ্তৰ মাজত খাদ্য সামগ্ৰী বিতৰণ  •  দক্ষিণ কামৰূপত হ্ৰাস পাইছে ব্ৰহ্মপুত্ৰ-কলহীৰ জলপৃষ্ঠঃ একাংশ উভতিছে নিজা ঘৰলৈ, অধিকাংশ দুৰ্গত এতিয়াও গৰু-ছাগলীৰ সৈতে আশ্ৰয় শিবিৰ, ওখ-ভেটিত  •  ওদালগুৰিত ২১৯ কৃৰ্তী শিক্ষাৰ্থীক আছুৰ অভিনন্দনঃ বানপানীক ৰাষ্ট্ৰীয় সমস্যাৰূপে ঘোষণাৰ দাবী, অসমত শিক্ষাৰ নামত ৰাজনীতি-ব্যৱসায় চলোৱাৰো অভিযোগ সংগঠনটোৰ

ৰহাৰ ‘অকণিৰ কবিতা ঘৰ অসম’ৰ ৰূপালী জয়ন্তী মহোৎসৱৰ শনিবাৰে সামৰণি পৰে

79

ডিজিটেল ,সংবাদ, ৰহাঃ বৃহস্পতিবাৰৰ পৰা তিনিদিনীয়া কাৰ্যসূচীৰে ৰহাত অনুষ্ঠিত হৈ থকা ‘অকণিৰ কবিতা ঘৰ অসম’ৰ ৰূপালী জয়ন্তী মহোৎসৱৰ শনিবাৰে নিশা সামৰণি পৰে। অন্তিম দিনা আয়োজক সমিতিয়ে আয়োজন কৰে অকণি মিলন মেল আৰু পৰ্যালোচনা সভা৷ অকণি প্ৰস্তুতি দাসে সভাপতিত্ব কৰা সভাখনত আস্থা নন্দিনী মুদৈ, জাগৃতি বৰদলৈ, অনিন্দিতা শইকীয়া, কৃষ্টিবন ডেকাকে ধৰি কেবাজনো শিশু বক্তাৰ লগতে মুখ্য পৰ্যবেক্ষক হিচাপে উপস্থিত থাকে প্ৰতিদিন টাইমৰ মুখ্য সম্পাদক নিতুমণি শইকীয়াৰ লগতে নিদিষ্ট পৰ্যবেক্ষক হিচাপে ডo অৱনী কুমাৰ ভাগৱতী, কণ্ঠশিল্পী কল্লোল বৰঠাকুৰৰ লগতে কেবাগৰাকী বিশিষ্ট অতিথি৷

অকণিৰ মিলন মেল আৰু পৰ্যালোচনা সভাত উপস্থিত থাকি প্ৰতিদিন টাইমৰ মুখ্য সম্পাদক নিতুমণি শইকীয়া অভিভূত হৈ পৰাৰ লগতে শিশু সকলক উদ্দ্যেশি বহু গুৰুত্বপূৰ্ণ বক্তব্য আগবঢ়াই৷ নিশা অনুষ্ঠিত হয় বাৰেৰহনীয়া সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান৷ উল্লেখ্য যে, প্ৰথম দিনাৰে পৰা শিশুৰ কলৰৱত মুখৰিত হৈ আছিল সমগ্ৰ ৰহা অঞ্চল।

প্ৰথম দিনা পুৱা ২৫ গৰাকী শিশুৰ দ্বাৰা ২৫ খন পতাকা উত্তোলনেৰে ৰূপালী জয়ন্তী সমাৰোহৰ পাতনি মেলাৰ পাছত দ্বিতীয় দিনা সমাৰোহস্থলীত অকনিৰ কবিতা ঘৰ প্ৰকাশনৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত ১৫ খন ভিন্নসুৰী গ্ৰন্থ আৰু ৰূপালী জয়ন্তী বৰ্ষৰ স্মৰনিকা ‘স্মাৰক পত্ৰিকা’ উন্মোচন কৰা হয়৷

গ্ৰন্থ উন্মোচন কৰে ৰহা মহাবিদ্যালয়ৰ অধ্যক্ষ ডঃ বেদ কুমাৰ চলিহাই। উল্লেখ্য যে, ১৯৯৪ বৰ্ষৰ পৰাই অকণি কবিতা ঘৰ অসমে শিশু সকলৰ বৌদ্ধিক, মানসিক বিকাশ সাধনৰ অৰ্থে বিভিন্ন ধৰনৰ প্ৰশংসনীয় কাম কৰি আহিছে৷

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি