শেহতীয়া খবৰ
ৰাভা হাছং স্বায়ত্ব শাসিত পৰিষদৰ সাহায্যৰে পশু চিকিৎসা বিভাগৰ প্ৰশিক্ষণঃ আত্মসহায়ক গোটৰ মাজত গৰু, গাহৰি বিতৰণ  •  পুনৰ উত্তপ্ত মৰিয়নিঃ নাগালেণ্ড সীমান্তৰ পৰা অসম আৰক্ষী প্ৰত্যাহাৰ কৰাৰ পাছতে নগাই আঁৰিলে ফলক  •  পুনৰ উত্তপ্ত মৰিয়নিঃ নাগালেণ্ড সীমান্তৰ পৰা অসম আৰক্ষী প্ৰত্যাহাৰ কৰাৰ পাছতে নগাই আঁৰিলে ফলক  •  ৰবী কুমাৰলৈ পুৰস্কাৰৰ বৰষুণঃ চাকৰি, টকা, মাটি..  •  ৰবী কুমাৰলৈ পুৰস্কাৰৰ বৰষুণঃ চাকৰি, টকা, মাটি..  •  ৰবী কুমাৰলৈ পুৰস্কাৰৰ বৰষুণঃ চাকৰি, টকা, মাটি..  •  ঢকুৱাখনাত প্ৰয়াত সংবাদসেৱী অনিৰ্বাণ বৰগোঁহাইৰ স্মৃতিচাৰণ সভা...  •  মিজোৰাম ভ্ৰমণৰ পৰা বিৰত থাকিবলৈ জাৰি কৰা নিৰ্দেশনা প্ৰত্যাহাৰ অসম চৰকাৰৰ  •  মিজোৰাম ভ্ৰমণৰ পৰা বিৰত থাকিবলৈ জাৰি কৰা নিৰ্দেশনা প্ৰত্যাহাৰ অসম চৰকাৰৰ  •  ভাৰতীয় হকী দলটোত দলিত খেলুৱৈ থকাৰ বাবেই পৰাস্ত হ'লঃ হকী খেলুৱৈৰ ঘৰৰ সন্মুখত আতচবাজী ফুটাই উল্লাখ তথাকথিত উচ্চ বৰ্ণৰ

ৰাজ্যত প্ৰযোজ্য হ’ব নতুন ভাষা নীতিঃ জনজাতীয় ভাষাটো অধ্যয়ন কৰিব পাৰিব শিক্ষাৰ্থীয়ে

  • অসম বিধানসভাত ৰাজ্য চৰাকাৰৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ঘোষণা।
  • পঞ্চম শ্ৰেণীলৈকে আহিব নতুন ভাষা নীতি।
  • আগন্তুক শিক্ষাবৰ্ষৰ পৰা প্ৰযোজ্য হ’ব এই নতুন ভাষা নীতি।
  • পঞ্চম শ্ৰেণীলৈকে নিজৰ মাতৃ ভাষাৰ অধ্যয়নৰ সুবিধা লাভ কৰিব শিক্ষাৰ্থীয়ে।
  • মাতৃ ভাষাত অধ্যয়নৰ সুবিধা নথকা শিক্ষাৰ্থীৰ বাবে লোৱা হৈছে এই ব্যৱস্থা।
  • এইসকলক শিক্ষাৰ্থীৰ বাবে ৫০ নম্বৰৰ এক বিশেষ ভাষা অধ্যয়নৰ ব্যৱস্থা কৰা হ’ব।
  • বিগত দিনত অসম সাহিত্য সভা আৰু বিভিন্ন জনজাতীয় সাহিত্য সভাৰ লগত আলোচনাত লিপ্ত হৈ এক ভাষা নীতি গ্ৰহণ কৰা হৈছিল।
  • সেই ভাষা নীতিৰ অধিসূচনাও ইতিমধ্য জাৰি হৈছে।
  • ভাষা নীতিৰ অধীনত যিসমূহ জনজাতীয় ভাষা মাধ্যম নহয়, সেই সমূহ ভাষাটো যাতে শিক্ষা লাভ কৰিব পাৰে তাৰ কাৰণে এই নীতি গ্ৰহণ।
  • যিসকল ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে অসমীয়া মাধ্যমৰ বিদ্যালয়ত পঢ়ে তেওঁলোকৰ প্ৰথম ভাষা অসমীয়া, দ্বিতীয় ভাষা ইংৰাজী।
  • তৃতীয় ভাষা পূৰ্বে আছিল হিন্দী। যাৰ নম্বৰ আছিল ১০০।
  • এই ১০০ নম্বৰৰ ভিতৰত ৫০ নম্বৰ হিন্দী আৰু ৫০ নম্বৰ জনজাতীয় ভাষাৰ অধ্যয়নৰ বাবে ভাগ কৰা হৈছে।
  • অৰ্থাত হিন্দীৰ উপৰিও যি ৫০ নম্বৰৰ তৃতীয় ভাষা থাকিব সেই ভাষা তিৱা, ৰাভা, মিচিং আদিৰ দৰে জনজাতীয় ভাষা অধ্যয়ৰ বাবে থাকিব।
  • বড়ো মাধ্যমৰ বিদ্যালয়তো এই নীতি প্ৰযোজ্য হ’ব।
  • বড়ো মাধ্যমৰ বিদ্যালয়ৰ ক্ষেত্ৰত তৃতীয় ভাষা হিন্দীৰ সৈতে ভাগ কৰা হ’ব অসমীয়া ভাষা।
  • অৰ্থাত বড়ো মাধ্যমৰ বিদ্যালয়ত প্ৰথম ভাষা বড়ো, দ্বিতীয় ইংৰাজী, তৃতীয় হিন্দীৰ সৈতে অসমীয়া আৰু ইয়াৰ অধ্যয়নৰ বাবে থাকিব ৫০ নম্বৰ।
  • অসমীয় ভাষাৰ ছাত্ৰই যদি মিচিং ভাষা বা তেনেধৰণৰ জনজাতীয় ভাষা অধ্যয়ন কৰিব বিচাৰে তেনে ছাত্ৰকো এই সুবিধা প্ৰদান কৰিব।
আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি