শেহতীয়া খবৰ

তালিবানৰ বিজয়ত আনন্দ প্ৰকাশ কৰা ভাৰতীয় মুছলমানক চোকা সমালোচনা নাছিৰুদ্দিন শ্বাহৰ….

ডিজিটেল ডেস্কঃ স্পষ্টবাদী শৈলীৰ বাবে জনাজাত অভিনেতা নাছিৰুদ্দিন শ্বাহে তালিবানক সমৰ্থন কৰা ভাৰতীয় মুছলমানসকলক তীব্ৰ সমালোচনা কৰিছে। তেওঁ বুধবাৰে সামাজিক মাধ্যমত এখ ভিডিঅ’ শ্বেয়াৰ কৰিছে য’ত তেওঁ ভাৰতীয় ইছলাম আৰু বিশ্বৰ অন্য প্ৰান্তৰ ইছলামৰ মাজৰ পাৰ্থক্য বৰ্ণনা কৰিছে।

শ্বাহে প্ৰশ্ন কৰিছে যে তালিবানক সমৰ্থন কৰা ভাৰতীয় মুছলমানসকলে তেওঁলোকৰ ধৰ্ম উন্নত কৰিব বিচাৰে নে বিগত শতিকাৰ দৰে একে বৰ্বৰতাৰ সৈতে জীয়াই থাকিব বিচাৰে। শ্বাহে কয়, “ভাৰতীয় ইছলাম সদায় সমগ্ৰ বিশ্বৰ ইছলামতকৈ পৃথক আছিল, আৰু খুদাই তেনে পৰিৱৰ্তনৰ সময় আনিব নালাগে যাতে আমি ইয়াক চিনাক্তও কৰিব নোৱাৰোঁ।’

উৰ্দুত ৰেকৰ্ড কৰা ভিডিঅ’ ক্লিপটোত শ্বাহে কয়, “যদিও আফগানিস্তানত তালিবান ক্ষমতালৈ উভতি অহাটো সমগ্ৰ বিশ্বৰ বাবে চিন্তাৰ বিষয়, ভাৰতীয় মুছলমানসকলৰ এটা অংশৰ বাবে বৰ্বৰতা উদযাপন কৰাটো কম বিপদজনক নহয়।’

তেওঁ লগতে কয়, “প্ৰতিজন ভাৰতীয় মুছলমানে নিজকে সুধিব লাগে যে তেওঁ তেওঁৰ ধৰ্মত সংস্কাৰ, জেদী পছন্দ (আধুনিকতা, উদ্ভাৱন) বিচাৰে নে তেওঁ পূৰ্বৰ শতিকাৰ দৰে একে আনুগত্য বিচাৰে। মই এজন ভাৰতীয় মুছলমান আৰু মিৰ্জা গালিবে বহু দিনৰ আগতে কোৱাৰ দৰে, মোৰ ঈশ্বৰৰ সৈতে মোৰ সম্পৰ্ক অনানুষ্ঠানিক। মোক ৰাজনৈতিক ধৰ্মৰ প্ৰয়োজন নাই।’

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি