শেহতীয়া খবৰ
আজিৰে পৰা আৰম্ভ ঐতিহাসিক জোনবিল মেলা  •  নুমলীগড় শোধনাগাৰলৈ কেন্দ্ৰৰ ২২,৫৯৪ কোটি  •  নুমলীগড় শোধনাগাৰলৈ কেন্দ্ৰৰ ২২,৫৯৪ কোটি  •  মুখ্যমন্ত্ৰীৰ ভ্ৰমণক লৈ দৰঙত আজি অসম জাতীয়তাবাদী যুৱ ছাত্ৰ পৰিষদৰৰ ক’লা দিৱস ঘোষণা  •  মেঘালয়ৰ কয়লা খনিত আৱদ্ধ এজন শ্ৰমিকৰ মৃতদেহৰ সন্ধান  •  বিজেপি নেতা আটক, বিক্ৰীৰ বাবে আনিছিল বৃহৎ পৰিমানৰ অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ...  •  তেজপুৰত জাতিধ্বংসী বিধেয়কৰ বিৰুদ্ধে জুবিন গাৰ্গৰ বজ্ৰনীনাদ প্ৰতিবাদ  •  তেজপুৰত জাতিধ্বংসী বিধেয়কৰ বিৰুদ্ধে জুবিন গাৰ্গৰ বজ্ৰনীনাদ প্ৰতিবাদ  •  বোকাখাতত ভয়ংকৰ দুৰ্ঘটনা, নিহত ট্ৰেক্টৰ চালক  •  ৰাজপথত ১১৩ কোটি টকা, লাগিল হেতা-ওপৰা

এক নতুন অভিলেখ, পৃথিৱীলৈ প্ৰেৰণ চন্দ্ৰৰ বিপৰীত ফলকৰ প্ৰথমখন ফটো…

1,603

ডিজিটেল ডেস্কঃ পুনৰ আন এক অভিলেখ গঢ়িবলৈ সক্ষম হ’ল চীন। চীনে নিক্ষেপ কৰা মহাকাশ যানে বৃহস্পতিবাৰে সফলতাপূৰ্বক অৱতৰণ কৰিলে চন্দ্ৰপৃষ্ঠত। কিন্তু মহাকাশ যানখনে চন্দ্ৰপৃষ্ঠত অৱতৰণতো পূৰ্বে বহু কেইখন দেশৰ মহাকাশযানে কৰিছে বুলি যদি ভাবিছে, তেন্তে জানি লওঁক চীনে একমাত্ৰ তথা প্ৰথম দেশ, যিখন দেশৰ মহাকাশ যানে চন্দ্ৰৰ বিমুখ ফলক অৰ্থাৎ সাধাৰণতে চন্দ্ৰৰ যিটো দিশত মহাকাশযানে অৱতৰণ কৰে যাৰ বিপৰীতে দিশে অৱতৰণ কৰে।

বিশ্বৰ ভিতৰতে চন্দ্ৰৰ বিমুখ ফলকত মহাকাশযান সলফতাৰে অৱৰণ কৰাৰ পাছত মহাশক্তি হিচাপে পৰিগণিত হৈছে চীন। চীনৰ ৰাষ্ট্ৰীয় মহাকাশ প্ৰশাসন (চিএনএছএ)য়ে ঘোষণা কৰে যে, মহাকাশযান চাংগ’ই-৪য়ে চন্দ্ৰৰ দ্বিতীয়টো দিশৰ ভূপৃষ্ঠত অৱতৰণ কৰিছে আৰু তাৰ পৰা ফটো পঠিয়াইছে। মহাকাশযানখনে পূৰ্ব নিৰ্ধাৰিত স্থানত চীনৰ স্থানীয় সময় অনুসৰি পুৱা ১০.২৬ বজাত অৱতৰণ কৰে।

উল্লেখ্য যে, চাংগ’ই-৪ নামৰ মহাকাশযানখনে যোৱা ৮ ডিচেম্বৰত চীনে নিক্ষেপ কৰিছিল। আৰু চন্দ্ৰৰ বিমুখ ফলকৰ পৰা ফটো পঠিওৱা চীনৰ মহাকাশযানখন সমগ্ৰ বিশ্বতেই প্ৰথম।

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি