শেহতীয়া খবৰ
এন আৰ চিক লৈ উচ্চতম ন্যায়ালয়ত আজি গুৰুত্বপূৰ্ণ শুনানি  •  বিহালীত বিদ্যুৎস্পৃষ্ট হৈ যুৱকৰ মৃত্যু  •  নগাঁৱত অবৈধ মাৰণাস্ত্ৰৰ উজান! ধিঙত সুৰাৰ আড্ডাত গুলীচালনাত এজন আহত  •  বাক্সাৰ বগামাটিত বন্যহস্তীৰ আক্ৰমণত ২জন আহত  •  'এমাজন'ত অক্টোবৰৰ পৰা পাব আৰ এছ এছৰ গোমূত্ৰ-গোবৰৰ চাবোন, টুথপেষ্ট  •  'এমাজন'ত অক্টোবৰৰ পৰা পাব আৰ এছ এছৰ গোমূত্ৰ-গোবৰৰ চাবোন, টুথপেষ্ট  •  ঘৰলৈ ওভতাৰ পথত অন্ধ্ৰপ্ৰদেশৰ ৰেল ষ্টেশ্যনত অসমৰ যুৱকক হত্যা  •  গুৰুজনাৰ ৫৭০ সংখ্যাক আৱিৰ্ভাৱ তিথিত পুৱাৰে পৰা হৰিনামৰ ধ্বনিৰে মুখৰিত ৰাজ্যৰ চৌদিশ  •  দুৰ্বল হংকঙৰ বিৰুদ্ধে ২৬ ৰানত ভাৰতৰ কষ্টকৰ জয়, আজি সমুখত পাকিস্তান  •  ভৰলুত ছুইফট ডিজায়াৰে মহতিয়ালে শিশুসহ ৮জনক

দৰৱেও মাতে স্বাস্থ্যৰ বাবে বিপদ! চৰকাৰে নিষিদ্ধ কৰিলে ৩২৮ বিধ ঔষধ

279

ডিজিটেল ডেস্কঃ ড্ৰাগছ এডভাইজৰী বৰ্ডৰ আবেদনক অনুমোদন জনাই কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰণালয়ে নিষিদ্ধ কৰিলে ৩২৮বিধ ঔষধ। তাৰে ভিতৰত কেইটামান হৈছে ছেৰীদেন টেবলেট, কফচিৰাপ, ফেন্সিদাইল, ডিক’ল্ড টোটেল ইত্যাদি।

ৰোগীৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে এই ঔষধ সমূহ হানিকাৰক বুলি প্ৰমাণিত হোৱাৰ পাছতে নিষিদ্ধ কৰাৰ নিৰ্দেশ দিলে কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰণালয়ে। শীঘ্ৰে কাৰ্যকৰী হোৱাকৈ জাৰি কৰা হৈছে এই নিৰ্দেশনা। এনেদৰে ঔষধ বন্ধ কৰাৰ পাছতে এতিয়া লোকচানৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হৈছে বিক্ৰেতাসকল।

ইয়াৰ ফলত লোকচানৰ পৰিমাণ প্ৰায় ২৫০০ টকা হ’ব বুলি অনুমান কৰা হৈছে। ইফালে, এনেদৰে ঔষধ কেইবিধৰ বিক্ৰী নিষিদ্ধ কৰাৰ ফলত সমগ্র দেশজুৰি সৃষ্টি হৈছে তীব্র প্ৰতিক্ৰিয়াৰ।

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি