ইছৰোৰ ‘ফ্ৰী স্পেচ কোৱাণ্টাম কমিউনিকেশ্বন’ পৰীক্ষাত বৃহৎ সফলতা

184

ডিজিটেল ডেস্কঃ ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থা(ইছৰো) ই প্ৰথমবাৰৰ বাবে এটা বিশেষ প্ৰযুক্তি প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। যিয়ে মহাকাশৰ পৰা প্ৰেৰণ কৰা কোনো বাৰ্তা কোনো মূল্যত কোনেও চুৰি কৰিব নোৱাৰিব। এই মুখ্য পৰীক্ষাটো সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ ইছৰোৱে কেইবাটাও মুখ্য কৌশল ব্যৱহাৰ কৰিছে। যাৰ ভিতৰত আছে ট্ৰেন্সমিটাৰ আৰু ৰিচিভাৰ মডিউলৰ মাজৰ সময় মন কৰিবলৈ থলুৱাভাৱে বিকশিত নাবিক ৰিচিভাৰৰ ব্যৱহাৰ।

ইছৰোৰ মতে, ‘কোৱাণ্টাম কী এনক্ৰিট্ৰেড’ কৰা সংকেত ব্যৱহাৰ কৰি লাইভ ভিডিঅ’ কনফাৰেন্সিং কৰিব পাৰি। ইছৰোৰ প্ৰযুক্তিয়ে যদি এক শক্তিশালী স্তৰত বিকশিত হয়, তেন্তে মহাকাশৰ পৰা প্ৰেৰণ কৰা বাৰ্তা আৰু ইয়াৰ উপগ্ৰহৰ পৰা অহা বাৰ্তা অতি সুৰক্ষিত ভাৱে অতি কম সময়ৰ ভিতৰত সংস্থাটোৱে লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব।

এই বিশেষ প্ৰযুক্তিয়ে কোৱাণ্টাম যোগাযোগ প্ৰযুক্তি হ্ৰাস কৰে যি কোৱাণ্টাম বল বিজ্ঞানৰ নীতিৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি নিঃচৰ্ত তথ্যৰ সুৰক্ষা নিশ্চিত কৰিব। যি পৰম্পৰাগত এনক্ৰিপশ্বন প্ৰণালীৰ সৈতে সম্ভৱ নহয়।

ইছৰোৰ মতে, এই প্ৰযুক্তি ‘কোৱাণ্টাম ক্ৰিপ্টগ্ৰাফী’ৰ ভৱিষ্যতৰ প্ৰমাণ বুলি বিবেচনা কৰা হয়। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে কম্পিউটেচনেল শক্তিত ভৱিষ্যতৰ যিকোনো প্ৰযুক্তিয়ে কোৱাণ্টাম ক্ৰিপ্টোচিষ্টেম ভাঙিব নোৱাৰে।

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি