শেহতীয়া খবৰ
হিন্দু বাংলাদেশীক নাগৰিকত্ব প্ৰদানৰ বিৰোধিতাত কঁপিল শিৱসাগৰ  •  ২৭ জানুৱাৰীত ১২ ঘণ্টাৰ বাবে ৰাজ্য অচল কৰিব ৭০ সংগঠনে!  •  ২৭ জানুৱাৰীত ১২ ঘণ্টাৰ বাবে ৰাজ্য অচল কৰিব ৭০ সংগঠনে!  •  বিধানসভাত বিৰোধী আসনত বহিবলৈ অধ্যক্ষক পত্ৰ অগপৰ  •  বিধানসভাত বিৰোধী আসনত বহিবলৈ অধ্যক্ষক পত্ৰ অগপৰ  •  বিশ্বনাথ জিলাৰ নতুন উপায়ুক্ত পৱিত্ৰ ৰাম খাউণ্ডৰ কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ  •  শিৱসাগৰ জিলাৰ উপায়ুক্ত হিচাপে ডঃএছ লক্ষ্মণৰ কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ  •  নুমলীগড়ৰ ৩৯নং ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথত অচিনাক্ত গাড়ীৰ খুন্দাত নাহৰফুটুকীৰ মৃত্যু  •  বিজেপিৰ দল আৰু চৰকাৰৰ সুমতি কামনাৰে কংগ্ৰেছৰ ভাগৱত পাঠ  •  গোৱালপাৰাত ৰাভা হাছং স্বায়ত্ব শাসিত পৰিষদৰ নিৰ্বাচনত সৰ্বমুঠ ৬৫:৮১% ভোট গ্ৰহণ

ধৰ্মক লৈ উত্তাল ইজৰাইল, দেশজুৰি প্ৰতিবাদৰ ঢৌ

531

ডিজিটেল ডেস্কঃ ইজৰাইলক ‘ইহুদী ৰাষ্ট্ৰ’ হিচাপে ঘোষণা কৰাত দেশখনত আৰম্ভ হৈছে বিশাল প্ৰতিবাদী সমদল আৰু বিক্ষোভ কাৰ্যসূচী। ইহুদী প্ৰধান দেশখনৰ ৰাজধানী তেল আভিভৰ ৰবিন স্কোৱেৰত যোৱা শনিবাৰে আৰব-ইজৰাইলীসকলে এই প্ৰতিবাদী কাৰ্যসূচী ৰূপায়ণ কৰে।

উল্লেখ্য যে, যোৱা মাহত দেশখনক ‘ইহুদী ৰাষ্ট্ৰ’ হিচাপে ঘোষণা কৰি সংসদ ‘নেসট’ত এখন আইন গৃহীত হয়। তাৰেই প্ৰতিক্ৰিয়া স্বৰূপে দেশখনত বসবাস কৰা পেলেষ্টাইনীসকলক তদাৰক কৰা ‘আৰব নাগৰিক কমিটি’য়ে এই প্ৰতিবাদী কাৰ্যসূচীৰ আহ্বান জনায়।

উক্ত প্ৰতিবাদী কাৰ্যসূচীত দেশখনৰ সংসদৰ একাধিক পেলেষ্টাইনী বংশোদ্ভৱ সাংসদে অংশগ্ৰহণ কৰে। বিক্ষোভ কাৰ্যসূচীত জামাল জাহালকা, মাসুদ ঘানাইম, প্ৰাক্তন সাংসদ বাৰাকেহ আৰু দেশখনৰ ‘আৰব কমিউনিটি কাউন্সিল’ৰ নেতা ইভা ইলোজসহ শীৰ্ষস্থানীয় নেতৃবৃন্দ উপস্থিত থাকে।

সাংসদ মাছুদ ঘানাইমে প্ৰতিক্ৰিয়া প্ৰকাশ কৰি কয়, ‘এই আইনখন শীঘ্ৰে স্থগিত ৰাখিব লাগে। কিয়োনো এই আইনখনৰ জৰিয়তে দেশখনৰ অন্যান্য ধৰ্মাৱলম্বী নাগৰিকসকল বৈষম্যৰ চিকাৰ হ’ব। দেশৰ নাগৰিকৰ এই বৈষম্য দূৰ কৰাৰ বাবেই বিতৰ্কিত আইনখন বাতিল কৰিব লাগিব।’

গৃহীত হোৱা নতুন আইনখনে ইজৰাইলক ইহুদী ৰাষ্ট্ৰ হিচাপে ঘোষণা কৰাৰ লগতে অবিভক্ত জেৰুজালেমক দেশখনৰ ৰাজধানী আৰু হিব্ৰু ভাষাক ৰাষ্ট্ৰীয় ভাষাৰ স্বীকৃতি প্ৰদান কৰাৰ ফলত দেশখনৰ ২০ শতাংশ ধৰ্মীয় সংখ্যালঘু লোকসকল ক্ষোভত ফাটি পৰিছে।

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি