শেহতীয়া খবৰ
শাস্তিযোগ্য অপৰাধ হোৱাৰ দিশে তিনি তালাক, অধ্যেদেশত অনুমোদন কেবিনেটৰ  •  এন আৰ চিক লৈ উচ্চতম ন্যায়ালয়ত আজি গুৰুত্বপূৰ্ণ শুনানি  •  বিহালীত বিদ্যুৎস্পৃষ্ট হৈ যুৱকৰ মৃত্যু  •  নগাঁৱত অবৈধ মাৰণাস্ত্ৰৰ উজান! ধিঙত সুৰাৰ আড্ডাত গুলীচালনাত এজন আহত  •  বাক্সাৰ বগামাটিত বন্যহস্তীৰ আক্ৰমণত ২জন আহত  •  'এমাজন'ত অক্টোবৰৰ পৰা পাব আৰ এছ এছৰ গোমূত্ৰ-গোবৰৰ চাবোন, টুথপেষ্ট  •  'এমাজন'ত অক্টোবৰৰ পৰা পাব আৰ এছ এছৰ গোমূত্ৰ-গোবৰৰ চাবোন, টুথপেষ্ট  •  ঘৰলৈ ওভতাৰ পথত অন্ধ্ৰপ্ৰদেশৰ ৰেল ষ্টেশ্যনত অসমৰ যুৱকক হত্যা  •  গুৰুজনাৰ ৫৭০ সংখ্যাক আৱিৰ্ভাৱ তিথিত পুৱাৰে পৰা হৰিনামৰ ধ্বনিৰে মুখৰিত ৰাজ্যৰ চৌদিশ  •  দুৰ্বল হংকঙৰ বিৰুদ্ধে ২৬ ৰানত ভাৰতৰ কষ্টকৰ জয়, আজি সমুখত পাকিস্তান

চীন-আমেৰিকা একেলগ হৈয়ো পিছ পেলাব নোৱাৰিলে ভাৰতক

1,758

ডিজিটেল ডেস্কঃ ভাৰতত ক্ৰমাৎ বৃদ্ধি পাইছে ইন্টাৰনেটৰ ব্যৱহাৰকাৰীৰ সংখ্যা। ইন্টাৰনেট ব্যৱহাৰৰ ক্ষেত্ৰত এতিয়া বিশ্বৰ ভিতৰতে প্ৰথম স্থান দখল কৰিবলৈ সমৰ্থ হৈছে ভাৰতে।

নীতি আয়োগৰ মতে ভাৰতে প্ৰতিমাহে যিমান পৰিমানৰ ইন্টাৰনেট ব্যৱহাৰ কৰে, সেয়া আমেৰিকা আৰু চীনে একলগ হ’লেও চেৰ পেলাব নোৱাৰে। আয়োগৰ পৰিসংখ্য অনুযায়ী ভাৰতে প্ৰতিমাহে ব্যৱহাৰ কৰা ডাটাৰ পৰিমাণ হৈছে ১৫০ কোটি জি বি।

তাৎপৰ্যপূৰ্ণ কথাটো এয়ে যে এবছৰৰ পূৰ্বে ইন্টাৰনেট ব্যৱহাৰকাৰী দেশৰ তালিকাত ১৫৫ নং স্থানত আছিল ভাৰত। হঠাতে এনে অগ্ৰগতিৰ কাৰণ চৰকাৰৰ ডিজিটেল ইণ্ডিয়া আৰু 4জি নেটৰ্ৱকৰ আগমনৰ প্ৰভাৱো হ’ব পাৰে বুলি ধাৰণা কৰা হৈছে।

যিখন দেশত পূৰ্বতে ব্যৱহাৰ হৈছিল মাথো ২০ কোটি জি বি ডাটা সেই একেখন দেশত বৰ্তমান সময়ত ব্যৱহাৰ হয় ১৫০ কোটি জি বি ডাটা।উল্লেখ্য যে ২০১৬ বৰ্ষত ভাৰতত 4জি স্মাৰ্টফোন ব্যৱহাৰ কৰিছিল ৪ কোটি ৭০ লাখ লোকে। চলিত বৰ্ষত সেয়া কেবাগুণে বৃদ্ধি পাই হৈছেগৈ ৩৮ কোটিৰো অধিক।

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি