শেহতীয়া খবৰ
জাগুনৰ অপহৰণ কাণ্ডৰ দায়িত্ব স্বীকাৰ আলফা স্বাধীনৰ  •  মধ্যপ্ৰদেশত ভয়াৱহ পথ দুৰ্ঘটনা, নিহত শিশুসহ ৯জন  •  শ্ৰীশ্ৰী বদলা পদ্মআতা সত্ৰত ৰাসোৎসৱৰ হীৰক জয়ন্তী বৰ্ষ, খোল-তালৰ ধ্বনিত মুখৰিত চৌদিশ  •  মহানগৰীত ৰড চুৰি কৰিবলৈ আহি আৰক্ষীৰ জালত ৪ চোৰ  •  আক্ৰাছুৰ অসম বন্ধক লৈ বাক্সাৰ গুৱাবাৰীত উত্তেজনা  •  এন ই কে এছ চিৰ কোম্পানীৰ নামত ভুৱা ব্যৱসায় কৰি আৰক্ষীৰ জালত চৌকত আলী  •  মানকাচৰত নিৰ্বাচনী বতাহ, দলীয় বিসম্বাদ আৰু দল বাগৰা ৰাজনীতিৰ মাজতে শক্তিশালী নিৰ্দলীয় প্ৰাৰ্থী  •  নগাঁৱত হঠাৎ পোষ্টাৰৰ পৰা হেৰাইছে ৰাজেন গোঁহাইৰ ফটো!  •  ৰাজকুমাৰ আৰু যতীন য’ত, ১০ টকাতেই বিধে বিধে টেঙাৰ জুতি ত’ত...  •  ছিডনীত ভাৰতনাট্যম উপভোগ কৰিলে ৰাষ্ট্ৰপতি কোবিন্দে, চাওঁক VIDEO

চীন-আমেৰিকা একেলগ হৈয়ো পিছ পেলাব নোৱাৰিলে ভাৰতক

1,775

ডিজিটেল ডেস্কঃ ভাৰতত ক্ৰমাৎ বৃদ্ধি পাইছে ইন্টাৰনেটৰ ব্যৱহাৰকাৰীৰ সংখ্যা। ইন্টাৰনেট ব্যৱহাৰৰ ক্ষেত্ৰত এতিয়া বিশ্বৰ ভিতৰতে প্ৰথম স্থান দখল কৰিবলৈ সমৰ্থ হৈছে ভাৰতে।

নীতি আয়োগৰ মতে ভাৰতে প্ৰতিমাহে যিমান পৰিমানৰ ইন্টাৰনেট ব্যৱহাৰ কৰে, সেয়া আমেৰিকা আৰু চীনে একলগ হ’লেও চেৰ পেলাব নোৱাৰে। আয়োগৰ পৰিসংখ্য অনুযায়ী ভাৰতে প্ৰতিমাহে ব্যৱহাৰ কৰা ডাটাৰ পৰিমাণ হৈছে ১৫০ কোটি জি বি।

তাৎপৰ্যপূৰ্ণ কথাটো এয়ে যে এবছৰৰ পূৰ্বে ইন্টাৰনেট ব্যৱহাৰকাৰী দেশৰ তালিকাত ১৫৫ নং স্থানত আছিল ভাৰত। হঠাতে এনে অগ্ৰগতিৰ কাৰণ চৰকাৰৰ ডিজিটেল ইণ্ডিয়া আৰু 4জি নেটৰ্ৱকৰ আগমনৰ প্ৰভাৱো হ’ব পাৰে বুলি ধাৰণা কৰা হৈছে।

যিখন দেশত পূৰ্বতে ব্যৱহাৰ হৈছিল মাথো ২০ কোটি জি বি ডাটা সেই একেখন দেশত বৰ্তমান সময়ত ব্যৱহাৰ হয় ১৫০ কোটি জি বি ডাটা।উল্লেখ্য যে ২০১৬ বৰ্ষত ভাৰতত 4জি স্মাৰ্টফোন ব্যৱহাৰ কৰিছিল ৪ কোটি ৭০ লাখ লোকে। চলিত বৰ্ষত সেয়া কেবাগুণে বৃদ্ধি পাই হৈছেগৈ ৩৮ কোটিৰো অধিক।

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি