শেহতীয়া খবৰ
হিন্দু বাংলাদেশীক নাগৰিকত্ব প্ৰদানৰ বিৰোধিতাত কঁপিল শিৱসাগৰ  •  ২৭ জানুৱাৰীত ১২ ঘণ্টাৰ বাবে ৰাজ্য অচল কৰিব ৭০ সংগঠনে!  •  ২৭ জানুৱাৰীত ১২ ঘণ্টাৰ বাবে ৰাজ্য অচল কৰিব ৭০ সংগঠনে!  •  বিধানসভাত বিৰোধী আসনত বহিবলৈ অধ্যক্ষক পত্ৰ অগপৰ  •  বিধানসভাত বিৰোধী আসনত বহিবলৈ অধ্যক্ষক পত্ৰ অগপৰ  •  বিশ্বনাথ জিলাৰ নতুন উপায়ুক্ত পৱিত্ৰ ৰাম খাউণ্ডৰ কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ  •  শিৱসাগৰ জিলাৰ উপায়ুক্ত হিচাপে ডঃএছ লক্ষ্মণৰ কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ  •  নুমলীগড়ৰ ৩৯নং ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথত অচিনাক্ত গাড়ীৰ খুন্দাত নাহৰফুটুকীৰ মৃত্যু  •  বিজেপিৰ দল আৰু চৰকাৰৰ সুমতি কামনাৰে কংগ্ৰেছৰ ভাগৱত পাঠ  •  গোৱালপাৰাত ৰাভা হাছং স্বায়ত্ব শাসিত পৰিষদৰ নিৰ্বাচনত সৰ্বমুঠ ৬৫:৮১% ভোট গ্ৰহণ

৭ ৰাজ্যত বানৰ কাল ৰূপ, কেৰালাত নিহতৰ সংখ্যা ৩২৭লৈ বৃদ্ধি

383

ডিজেটেল ডেস্কঃ কেৰালাসহ দেশৰ ৭ ৰাজ্যত ভয়াৱহ ৰূপ ধাৰণ কৰিছে বানে। এই পৰ্যন্ত বান আৰু ভূমিস্খলনত ৰাজ্যকেইখনত মৃত্যমুখত পৰিছে ১০০০তকৈও অধিক লোকৰ। কেৰালাত শুকুৰবাৰে বানত নিহতৰ সংখ্যা ৩২৭ জনলৈ বৃদ্ধি পাইছে বুলি সদৰী কৰিছে ৰাজ্যখনৰ মুখ্যমন্ত্ৰী পিনাৰাই বিজয়নে।

ইফালে আৰু কেবাদিনো ধৰি এই ৰাজ্যকেইখনত প্ৰৱল বৃষ্টিপাত অব্যাহত থাকিব বুলি আশংকা ব্যক্ত কৰিছে বতৰ বিজ্ঞানীসকলে। তালৈ চাই এইবাৰ দেশত বানত নিহতৰ সংখ্যা অধিক বৃদ্ধি পোৱাৰ সম্ভাৱনাই দেখা দিছে।

কেৰালাত ১৪ খনকৈ জিলাৰ ২৪০৬ খন গাঁও বানৰ কবলত পৰিছে। ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে ২৬,৪০০ হেক্টৰতকৈও অধিক কৃষিভূমিৰ। ৰাজ্যখনত গৃহহাৰা হৈছে ২ লক্ষাধিক লোক। যোৱা ১০০ বছৰৰ ভিতৰত এইটোৱেই ৰাজ্যখনৰ প্ৰথমটো বয়াৱহ বান বুলি সদৰী কৰিছে কেৰালাৰ মুখ্যমন্ত্ৰী বিজয়নে।

ইফালে হিমাচল প্ৰদেশৰ পিছত বানৰ কবলত পৰিছে গুজৰাটো। পশ্চিম ভাৰতৰ ৰাজ্যখনত বানত এই পৰ্যন্ত নিহত হৈছে ৫২ জনকৈ লোক। বানত আক্ৰান্ত বাকী ৰাজ্যকেইখন হৈছে উত্তৰ প্ৰদেশ, অসম, মহাৰাষ্ট্ৰ, নাগালেণ্ড আৰু মহাৰাষ্ট্ৰ।

উত্তৰ প্ৰদেশত এই পৰ্যন্ত বানৰ ফলত মৃত্যু ঘটিছে ১৭১ জনকৈ লোক। অসমত ৪৫ জনকৈ লোকে বানত প্ৰাণ হেৰুৱাৰ লগতে নাগালেণ্ডত বানে প্ৰাণ কাঢ়িছে ১০ জনকৈ লোকৰ। পশ্চিমবংগত ধাৰাসাৰ বৰষুণ আৰু বজ্ৰপাতৰ ফলত নিহত হৈছে ১৭০ জনকৈ লোক। মহাৰাষ্ট্ৰতো বানত প্ৰাণ গৈছে ১৩৯জনৰ। হিমাচল প্ৰদেশতো ধাৰাসাৰ বৰষুণ আৰু ভূমিস্খলনত মৃত্যুমুখত পৰিছিল অতি কমেও ২০জনকৈ লোক।

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি