শিক্ষা সংসদৰ ঘোষণাঃ সাই বিকাশকে ধৰি বহু সংখ্যক কোচিং চেণ্টাৰ অবৈধ

1,118

ডিজিটেল সংবাদ, গুৱাহাটীঃ ৰাজ্যত দ্ৰুতহাৰত বৃদ্ধি পাইছে কোচিং চেন্টাৰ৷ ধন ঘটাৰ লালসাৰে আৰম্ভ হোৱা এই পাবত গজা শিক্ষানুুষ্ঠানসমূহে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ কেৰিয়াৰৰ আলম লৈ ব্যৱসায়ৰ পোহাৰ মেলিছে ৰাজ্যত৷ মহানগৰীৰ অলিয়ে গলিয়ে ইচ্ছা গ’লেই স্থাপন কৰি লোৱা এনে কোচিং চেন্টাৰসমূহে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ জীৱনক লৈ আৰম্ভ কৰিছে হেতালি খেলাৰ৷

উচ্চ শিক্ষা আহৰণৰ ইচ্ছা অথৱা বিভিন্ন ব্যৱহাৰিক শিক্ষাৰ বাবে সাজু হোৱা শিক্ষাৰ্থীক বিভিন্ন প্ৰলোভন দেখুৱাই মোহিত কৰে এইসমূহ কাঠফুলাৰ দৰে গজি উঠা প্ৰতিষ্ঠানে৷ ‘অসমীয়া প্ৰতিদিন’ৰ ডিজিটেল সংস্কৰণত ‘কোচিং চেন্টাৰঃ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ ভৱিষ্যৎ গঢ়াৰ নে ধন ঘটাৰ ব্যৱসায়’ শীৰ্ষক এক প্ৰতিবেদন প্ৰকাশ পাইছিল ছেপ্টেম্বৰ মাহত৷ প্ৰতিবেদনখনত আমি মহানগৰীত কোচিং চেন্টাৰসমূহে পেলোৱা জালৰ কিছু তথ্য ফাদিল কৰিছিলো৷

মহানগৰীত এনেদৰে গঢ়ি উঠা কোচিং চেন্টাৰসমূহৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰকাশ পোৱা বাতৰিৰ পাছতেই তৎপৰ হৈছে মহানগৰ প্ৰশাসন৷ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক উন্নত ভৱিষ্যতৰ সপোন দেখুৱাই লুট চলাই অহা এটা কোচিং চেন্টাৰ হৈছে ‘সাই বিকাশ ফাউণ্ডেশ্যন’৷ ৰাজ্যৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত আছে এই শিক্ষা প্ৰতিষ্ঠানখনৰ শাখা৷ সংবাদ মাধ্যমত বাতৰি প্ৰকাশ হোৱাৰ পিছতেই পোহৰলৈ আহিছে ‘সাই বিকাশ ফাউণ্ডেশ্যন’ৰ সঞ্চালক এছ আৰ ৰেড্ডীয়ে চলাই অহা লুণ্ঠনৰ খবৰ৷

কামৰূপ মহানগৰ জিলা উপায়ুক্ত বীৰেন্দ্ৰ মিট্টালৰ নিৰ্দেশত শিক্ষা প্ৰতিষ্ঠানখনৰ বিৰুদ্ধে চলে এক তদন্ত৷ উল্লেখ্য যে, মহানগৰীৰ শিলপুখুৰী, গণেশগুৰি, লখৰা আহোম গাঁৱৰ লগতে যোৰহাট, শিলচৰ ইত্যাদিতো আছে সাই বিকাশৰ শাখা প্ৰতিষ্ঠান৷ কিন্তু শিলপুখুৰীৰ বাহিৰে আন কোনো প্ৰতিষ্ঠানৰ ক্ষেত্ৰতেই সাই বিকাশ কৰ্তৃপক্ষই উচ্চতৰ মাধ্যমিক শিক্ষা সংসদৰ পৰা লোৱা নাই অনুমতি৷

প্ৰতিষ্ঠানখনৰ সঞ্চালক এছ আৰ ৰেড্ডীয়ে সংসদৰ পৰা এই অনুমতি লোৱা বুলি দাবী কৰিলেও এই দাবী নসাৎ কৰিছে অসম উচ্চতৰ মাধ্যমিক শিক্ষা সংসদৰ উপ সচিবগৰাকীয়ে৷ সচিবগৰাকীৰ মতে সাই বিকাশে মাত্ৰ শিলপুখুৰী প্ৰতিষ্ঠানৰ বাবেহে তেওঁলোকৰ পৰা অনুমতি লৈছিল৷ অনুমতি অবিহনে চলাই থকা সকলো প্ৰতিষ্ঠানেই অবৈধ বুলি গণ্য কৰা হ’ব৷ ইতিমধ্যে কামৰূপ মহানগৰ জিলা উপায়ুক্ত বীৰেন্দ্ৰ মিট্টালৰ নিৰ্দেশত হোৱা তদন্তৰ প্ৰতিবেদন সংসদলৈ ব্যৱস্থা গ্ৰহণৰ বাবে প্ৰেৰণ কৰা হৈছে৷

উচ্চতম মাধ্যমিক শিক্ষা সংসদৰ পৰা অনুমতি লৈ এনেদৰে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক শিক্ষা দিয়াৰ নামত লুণ্ঠন চলাই অহা প্ৰতিষ্ঠানে অবৈধভাৱে চি বি এছ ই পাঠ্যক্ৰমো দি আহিছে৷ ইঞ্জিনিয়াৰিং, মেডিকেলৰ দৰে পাঠ্যক্ৰম দিয়াৰ নামত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ পৰা লুটি আহিছে ৩-৪ লাখ টকা৷ পৰ্যাপ্ত অনুমতি নোহোৱাকৈ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক দিয়া শিক্ষাৰ নামত লাখ লাখ টকাৰ লুট চলাই অহা এইসমূহ প্ৰতিষ্ঠানৰ খবৰ ল’বলৈ আহৰি নাই উচ্চতৰ মাধ্যমিক শিক্ষা সঞ্চালকালয় তথা ৰাজ্যৰ শিক্ষা বিভাগৰ৷ দুৰ্নীতিৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াৰ ভাষণৰ ফুলজাৰিৰে জনসাধাৰণৰ বিশ্বাসৰ পাত্ৰ হ’বলৈ চেষ্টা কৰা শিক্ষামন্ত্ৰী সিদ্ধাৰ্থ ভট্টাচাৰ্যৰ চকুৰ আগতেই এনেদৰে গঢ়ি উঠা প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিবলৈ তেওঁৰ আহৰি নাই৷

সংবাদ মাধ্যমৰ সন্মুখত মাছৰ বজাৰত গৈ প্ৰশাসনৰ লোকক দম্ভালি মাৰি মাছৰ বজাৰ বন্ধ কৰিবলৈ যোৱা মন্ত্ৰী সিদ্ধাৰ্থ ভট্টাচাৰ্যৰ দৰে নেতাৰ ওপৰত ৰাইজৰ আস্থা হেৰাইছে৷ শিক্ষা দিয়াৰ নামত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ পৰা বৃহৎ পৰিমাণৰ টকা লোৱা কোচিং চেন্টাৰৰ আভিজাত্যৰ ৰেহ-ৰূপ দেখি পেটত হাত-ভৰি লুকাই বহুতৰ৷ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ অভিভাৱকক কোচিং চেন্টাৰ সমূহে বিপথে পৰিচালিত কৰে৷ চি বি এছ চিৰ অনুমোদন নোপোৱাকৈয়ে তেওঁলোকে অনুমোদন পোৱা বুলি প্ৰচাৰ চলাইছে৷ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলৰ প্ৰলোভিত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি কোচিং চেন্টাৰসমূহে কিছু অসম্ভৱ সপোন দেখুওৱাৰ চেষ্টা কৰে৷

কোচিং চেন্টাৰৰ এনে কৌশলী নীতিৰ বাবে বিপথে পৰিচালিত হৈছে বহু অভিভাৱক৷ মহানগৰীৰ কোচিং চেন্টাৰত শিক্ষাগ্ৰহণ কৰা এগৰাকী যুৱতীৰ মতে নিৰ্দিষ্ট সময়ত শিক্ষাদান সম্পূৰ্ণ নকৰে একাংশ কোচিং চেন্টাৰে৷ কিন্তু নিৰ্দিষ্ট সময়ত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে কোচিং চেন্টাৰ এৰি যাবলগীয়া হয়৷ সাই বিকাশৰ লগতে মহানগৰীত আছে অন্যান্য বহু প্ৰতিষ্ঠান৷ এই প্ৰতিষ্ঠানসমূহে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক লুণ্ঠন চলাই ধনৰ ব্যৱসায় কৰি আহিছে৷ ৰাজ্যৰ শিক্ষাখণ্ডৰ গুৰু দায়িত্বত থকা বিয়াগোম শিক্ষা বিভাগ আৰু শিক্ষা সংসদে এই অবৈধ শিক্ষা প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ বিৰুদ্ধে উচিত কাৰ্যপন্থা হাতত ল’বনে সেয়া হ’ব লক্ষণীয়।

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি