শেহতীয়া খবৰ
হিন্দু বাংলাদেশীক নাগৰিকত্ব প্ৰদানৰ বিৰোধিতাত কঁপিল শিৱসাগৰ  •  ২৭ জানুৱাৰীত ১২ ঘণ্টাৰ বাবে ৰাজ্য অচল কৰিব ৭০ সংগঠনে!  •  ২৭ জানুৱাৰীত ১২ ঘণ্টাৰ বাবে ৰাজ্য অচল কৰিব ৭০ সংগঠনে!  •  বিধানসভাত বিৰোধী আসনত বহিবলৈ অধ্যক্ষক পত্ৰ অগপৰ  •  বিধানসভাত বিৰোধী আসনত বহিবলৈ অধ্যক্ষক পত্ৰ অগপৰ  •  বিশ্বনাথ জিলাৰ নতুন উপায়ুক্ত পৱিত্ৰ ৰাম খাউণ্ডৰ কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ  •  শিৱসাগৰ জিলাৰ উপায়ুক্ত হিচাপে ডঃএছ লক্ষ্মণৰ কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ  •  নুমলীগড়ৰ ৩৯নং ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথত অচিনাক্ত গাড়ীৰ খুন্দাত নাহৰফুটুকীৰ মৃত্যু  •  বিজেপিৰ দল আৰু চৰকাৰৰ সুমতি কামনাৰে কংগ্ৰেছৰ ভাগৱত পাঠ  •  গোৱালপাৰাত ৰাভা হাছং স্বায়ত্ব শাসিত পৰিষদৰ নিৰ্বাচনত সৰ্বমুঠ ৬৫:৮১% ভোট গ্ৰহণ

চীনৰ পৰা কলকাতালৈ চলিব বুলেট ট্ৰেইন!

2,582

ডিজিটেল ডেস্কঃ চীনৰ পৰা উত্তৰ-পূবৰ কাষেৰে কলকাতালৈ চলিব বুলেট ট্ৰেইন। যি সময়ত ডোকলাম আৰু অৰুণাচল সীমান্তত উত্তেজনা অব্যাহত আছে সেই সময়তে এই প্ৰস্তাব আগবঢ়াইছে চুবুৰীয়া দেশখনৰ কনছুল জেনেৰেলে।

পশ্চিম ভাৰতত বুলেট ৰেল সেৱা আৰম্ভ কৰিবলৈ সকলো ব্যৱস্থা গ্ৰহণৰ পিছত পূব ভাৰতেও এতিয়া লাভ কৰিব পাৰে এই দ্ৰুতগামী ৰেলসেৱাৰ সুবিধা। সম্প্ৰতি কল্পনা যেন লাগিলেও এনে পৰিকল্পনাক লৈ উৎসাহিত হৈ পৰিছে চীনা কনছুল জেনেৰেল মা ঝানভু।

বুধবাৰে কলকাতাত আয়োজিত এক অনুষ্ঠানত ঝানবুৱে জনায় যে সকলো ঠিকে-ঠাকে থাকিলে চীনৰ কুনমিং চহৰৰ পৰা ম্যানমাৰ আৰু বাংলাদেশ হৈ কলকাতালৈ চলিব বুলেট ট্ৰেইন। কলকাতালৈ বুলেট ট্ৰেইন চলাবলৈ চীন চৰকাৰ সাজু বুলিও স্পষ্টকৈ কয় তেওঁ।

অৱশ্যে এয়া দুয়ো দেশৰ যৌথ প্ৰচেষ্টাতহে সম্ভৱ বুলিও মন্তব্য কৰে ঝানবুৱে। পৰিকল্পনা বাস্তৱ হ’লে সমগ্ৰ দক্ষিণ-পূব এছিয়াত এক অৰ্থনৈতিক নৱজাগৰণ সৃষ্টি হ’ব বুলিও আশা প্ৰকাশ কৰে তেওঁ।

‘এই প্ৰকল্পই বাস্তৱ ৰূপ পালে কুনমিঙৰ পৰা কলকাতালৈ ২৮০০ কিলোমিটাৰ দূৰত্ব হৈ পৰিব মাত্ৰ কেইঘণ্টামানৰ বাট। ইয়াৰ ফলত বাংলাদেশ আৰু ম্যানমাৰো লাভৱান হ’ব।’-চীনা কনছুল জেনেৰেলগৰাকীয়ে কয়।

২০১৫ চনত কুনমিঙত অনুষ্ঠিত গ্ৰেটাৰ মেকং ছাবৰিজিঅ’ন সন্মিলনত এই প্ৰকল্পৰ প্ৰসংগ উত্থাপিত হৈছিল বুলিও সদৰী কৰে চীনা শীৰ্ষ বিষয়াগৰাকীয়ে। আজিৰ অনুষ্ঠানটোত তেওঁ ঐতিহাসিক ছিল্ক ৰুটৰ বিষয়েও উল্লেখ কৰে।

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি