শেহতীয়া খবৰ
শ্ৰীশ্ৰী শঙ্কৰদেৱ মহাবিদ্যালয়ত অনুষ্ঠিত হ'ব ৰূপালী জয়ন্তী সমাৰোহ  •  কংগ্ৰেছী বাহিনীৰ হাতত প্ৰহৃত প্ৰাক্তন সৈনিক, বিজেপিৰ প্ৰশ্ন- সাধাৰণ মানুহৰ সুৰক্ষা ক’ত  •  এইবাৰ প্ৰৱাসী ভাৰতীয়ৰ বাবে মোডীৰ তীৰ্থ যাত্ৰা যোজনা  •  সাম্প্ৰদায়িক মন্তব্য দিয়াৰ অভিযোগত হিমন্তৰ বিৰুদ্ধে এজাহাৰ  •  নাগৰিকত্ব সংশোধনী বিধেয়ক বাতিলৰ দাবীত পুৰণিগুদামত জোঁৰ সমদল  •  জম্মু-কাশ্মীৰত সেনা-আৰক্ষীৰে সংঘৰ্ষত নিহত অসমৰ যুৱক  •  নাগৰিকত্ব সংশোধনী বিধেয়কৰ বিৰুদ্ধে মত ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ ৰাজনৈতিক নেতাৰ  •  নাগৰিকত্ব সংশোধনী বিধেয়কৰ বিৰুদ্ধে মত ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ ৰাজনৈতিক নেতাৰ  •  ডিমা হাছাও স্বায়ত্ত শাসিত পৰিষদৰ নিৰ্বাচনৰ ফলাফল… UPDATES  •  পদূলিত গামোচা আঁৰি নাগৰিকত্ব সংশোধনী বিধেয়কৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ ১০ খন গাঁৱৰ

পানীৰ সন্ধান বিচাৰি বুধ গ্ৰহলৈ ব্ৰিটেইনৰ মহাকাশযান

383

ডিজিটেল ডেস্কঃ চলিত সপ্তাহতে বুধ গ্ৰহলৈ প্ৰেৰণ কৰা হ’ব ব্ৰিটেইনত নিৰ্মিত এখন মহাকাশযান। অত্যাধুনিক প্ৰযুক্তি সম্পন্ন এইখন মহাকাশযান। সূৰ্যৰ আটাইতকৈ কাষত থকা গ্ৰহটোৱেই হৈছে বুধ গ্ৰহ। আৰু এই গ্ৰহটোত পানীৰ সন্ধান কৰাটোৱেই এই মহাকাশযানখনৰ লক্ষ্য।

ইউৰপীয় মহাকাশ এজেন্সীৰ বেপীকলম্ব অভিযানৰ অধীনত মহাকাশযানখনত দুটা কৃত্ৰিম উপগ্ৰহো পঠিওৱা হ’ব যাৰ দ্বাৰা এই গ্ৰহটোৰ সম্পৰ্কীয় বহু তথ্য সংগ্ৰহ কৰা হ’ব। ব্ৰিটেইনৰ ইউনিভাৰ্চিটী অৱ লীছেষ্টাৰৰ অধ্যয় এম্মা বন্স এই সন্দৰ্ভত কয় যে- ‘বুধ গ্ৰহৰে জড়িত বহু মনোৰঞ্জক কথা আছে যিবোৰ বৰ্তমানলৈ আমি জানিবলৈ সক্ষম হোৱা নাই।’

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি