শেহতীয়া খবৰ
ধূপধৰাৰ ধানবৰীত বাঁহৰ সাঁকোৰ পৰা পৰি মৃত্যু এজনৰ  •  লালুকত অভিৰুচি শিল্পী সৈনিকৰ নাট কৰ্মশালা সম্পন্ন  •  ধূপধৰাত দ্বিতীয় বাৰ্ষিক বায়খো উৎসৱ উদযাপন, জলন্ত অঙঠাৰ ওপৰত নৃত্য প্ৰদৰ্শন  •  সুদুৰ ম্যানমাৰৰ পৰা আহি অসমৰ জোঁৱাই হ'ল অবৈধ ৰোহিংগা, আদালত চৌহদত বিষ্ফোৰক স্বীকাৰোক্তি, VIDEO  •  ধূপধৰাত কবৰ খান্দি আৰক্ষীয়ে উদ্ধাৰ কৰিলে শিশুৰ মৃতদেহ, পানীত পৰি মৃত্যু হোৱাৰ পিছত জনোৱা নাছিল আৰক্ষীক  •  কাৰ আশীৰ্বাদত বৰাকত চলিছে অবৈধ সাৰৰ চিণ্ডিকেট, আৰক্ষীৰ অভিযানত শুকুৰবাৰে নিশা জব্দ ২৮ খন সাৰভৰ্তি ট্ৰাক  •  বঙাইগাঁৱৰ সিদলসতীত ৰাইজে কৰায়ত্ত কৰিলে ডকাইত, VIDEO  •  গৰৈমাৰীত আছুৰ বন্যাৰ্তৰ মাজত খাদ্য সামগ্ৰী বিতৰণ  •  দক্ষিণ কামৰূপত হ্ৰাস পাইছে ব্ৰহ্মপুত্ৰ-কলহীৰ জলপৃষ্ঠঃ একাংশ উভতিছে নিজা ঘৰলৈ, অধিকাংশ দুৰ্গত এতিয়াও গৰু-ছাগলীৰ সৈতে আশ্ৰয় শিবিৰ, ওখ-ভেটিত  •  ওদালগুৰিত ২১৯ কৃৰ্তী শিক্ষাৰ্থীক আছুৰ অভিনন্দনঃ বানপানীক ৰাষ্ট্ৰীয় সমস্যাৰূপে ঘোষণাৰ দাবী, অসমত শিক্ষাৰ নামত ৰাজনীতি-ব্যৱসায় চলোৱাৰো অভিযোগ সংগঠনটোৰ

পহিলা বহাগত বটদ্ৰৱাৰ বালিসত্ৰ বাসীয়ে ইজনে-সিজনক তেল ঘঁহি পালন কৰিলে লোকাচাৰ…

157

ডিজিটেল সংবাদ, বটদ্ৰৱাঃ  বটদ্ৰৱাৰ ঐতিহাসিক বালিসত্ৰত পৰম্পৰাগত লোকবিশ্বাস অনুসৰি সোমবাৰে পহিলা বহাগত গাঁৱৰ ডেকা বুঢ়া সকলোৱে ইজনে সিজনক সৰিয়হ তেল সানি আনন্দ স্ফূর্তি কৰি পালন কৰে বিহু।

বালিসত্ৰ বাসীৰ লোক বিশ্বাস অনুসৰি বছৰৰ প্ৰথম দিনটোত সৰিয়হৰ তেল সানিলে বছৰটোৰ বাবে মলি আতৰ হয়। সেই বাবেই সমগ্ৰ বালিসত্ৰ বাসী ৰাইজে পুৱাই সমবেত হৈ পৰম্পৰাগত খেল-ধেমালিৰ অন্তত বাহৰ চুঙাত তেল লৈ ইজনে সিজনক ঘঁহি আনন্দ উল্লাস কৰে।

মহাপুৰুষ গুৰুজনাৰ জন্মস্থান বটদ্ৰৱাৰ পৰা ৪ কিলোমিটাৰ দক্ষিণে অৱস্থিত ঐতিহ্যমণ্ডিত বালিসত্ৰৰ প্ৰায় দুশ বছৰ পুৰণি এই তেল সনা লোকাচাৰ আজিওঁ জীয়াই ৰাখি অসমীয়া চহকী বৰ্নিল সংস্কৃতিক জীপাল কৰি তুলিছে।

 

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি