শেহতীয়া খবৰ
এছ ইউ ভি বাহনে মহতিয়াই নিলে পদপথত শুই থকা লোকক, নিহত ৩ শিশুসহ ৪জন  •  পথ দুৰ্ঘটনাত মন্ত্ৰী পুত্ৰসহ নিহত ৩  •  শিৱসাগৰ বাণিজ্য মহাবিদ্যালয়ৰ সোণালী জয়ন্তীৰ প্ৰস্তুতি তুংগত  •  কিছু সময়ৰ পিছতে প্ৰকাশ পাব এন আৰ চিৰ অতিৰিক্ত কৰ্তন তালিকা  •  মন্ত্ৰী নৱ দলেৰ গৃহ পঞ্চায়তত কৃষি বান্ধৰ দুৰ্নীতি, ২০ লাখৰ ঠাইত খৰচ নকৰিলে ১০ হাজাৰো, কাম নকৰাকৈয়ে সৰকালে ৮.৮০ লাখ টকা  •  ড° অনামিকা ৰায় সোঁৱৰণী ন্যাসৰ উদ্যােগত ৰোগীৰ অধিকাৰ দিৱস উদযাপন  •  ক্ৰিকেট বিশ্বকাপত অষ্ট্ৰেলিয়াৰ সন্মুখত শিৰণত আয়োজক দেশ ইংলেণ্ড  •  পৰস্ত্ৰীৰ অশ্লীল ফটো ছ'চিয়েল মিডিয়াত ভাইৰেল কৰি ৰঙাঘৰত সোমাল বদৰপুৰৰ সেনা জোৱান  •  প্ৰাক্তন ক্ৰিকেটাৰ, গুৱাহাটী কমাৰ্চ কলেজৰ প্ৰাক্তন অধ্যক্ষ উমেশ শৰ্মাৰ দেহাৱসান  •  মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱাল মাৰ্ঘেৰিটা কয়লা চিণ্ডিকেটত জড়িত বুলি কৰা সাংসদ প্ৰদ্যুৎ বৰদলৈৰ মন্তব্যৰ বিৰুদ্ধে পুত্তলিকা দাহেৰে বিজেপিৰ উত্তাল প্ৰতিবাদ

মেলবৰ্ণত অংকুৰণ দত্ত, মহম্মদ শ্বাহিদ উল্লাহৰ গৱেষণামূলক গ্ৰন্থ উন্মোচন…

217

ডিজিটেল ডেস্কঃ গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ গণসংযোগ বিভাগৰ মুৰব্বী অধ্যাপক অংকুৰণ দত্ত আৰু চতগাঁৱ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধ্যাপক মহম্মদ শ্বাহিদ উল্লাহৰ আন এক নতুন সৃষ্টি। চুবুৰীয়া দেশ বাংলাদেশৰ সামুদায়িক ৰেডিঅ’ আন্দোলনৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি দুয়োজন অধ্যাপকৰ ‘ Invisible Waves, Visible Changes: Community Radio Movement in Bangladesh’ নামৰ গ্ৰন্থখন যোৱা ৭ জুন উন্মোচন কৰা হয়। সুদুৰ মেলবৰ্ণৰ ডীকিন বিশ্ববিদ্যালয়ত গ্ৰন্থখনৰ উন্মোচনী সভাত দেশ-বিদেশৰ কেইবাজনো বিশিষ্ট ব্যক্তি উপস্থিত আছিল।

গ্ৰন্থখনত বাংলাদেশৰ সামুদায়িক ৰেডিঅ’ আন্দোলনক লৈ লিখা ১৫ টা গৱেষণামূলক প্ৰৱন্ধ সন্নিৱিষ্ট কৰা হৈছে। দুই অধ্যাপকৰ এই গ্ৰন্থখনৰ প্ৰকাশক গুৱাহাটীৰ এ আৰ এম টি চাউথ এচিয়া পাব্লিকেচন।

গ্ৰন্থখনৰ উন্মোচনী সভাত হায়দৰাবাদ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধ্যাপক বিনোদ পৱাৰলাই কয় ‘ বাংলাদেশৰ সামুদায়িক ৰেডিঅ’ আন্দোলনৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি লিখা এই খনেই হৈছে প্ৰথমখন গ্ৰন্থ’। আনহাতে গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয় উপাচাৰ্য মৃদুল হাজৰিকাই গ্ৰন্থখনক লৈ কয় ‘ প্ৰতিদিনেই আমাৰ দেশখন পৰিৱৰ্তন হৈছে আৰু এনে পৰিৱৰ্তনে সৃষ্টি কৰে অনেক আকৰ্ষণীয় কাহিনী। সেই কাহিনী বা ঘটনাবোৰক আমি আওকাণ কৰিব নোৱাৰো। এই গ্ৰন্থখনে আমি আওকাণ কৰা সামুদায়িক ৰেডিঅ’ আন্দোলনক অতি দৃঢ় আৰু পুংখানুপুংখভাৱে আলোচনা আগবঢ়াইছে।’

উন্মোচনী সভাত অংকুৰণ দত্তই কয় যে’ এই গ্ৰন্থখন লিখিবলৈ বাংলাদেশৰ ৰেডিঅ’ আন্দোলনৰ সকলো নথি-পত্ৰ সংগ্ৰহ কৰি এক দস্তাবেজ প্ৰস্তুত কৰিবলৈ প্ৰায় ৫ বছৰ সময়ৰ প্ৰয়োজন হৈছিল।

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি