শেহতীয়া খবৰ
মহানগৰীৰ চানমাৰিত প্ৰাচী 'ছুইটছ'ত উত্তপ্ত পৰিস্থিতি  •  এন আৰ চিঃ আকৌ মইমতালিৰে মমতাৰ ভিত্তিহীন বিস্ফোৰণ, হ’ব নেকি এইবাৰ গ্ৰেপ্তাৰ পশ্চিমবংগৰ মুখ্যমন্ত্ৰী?  •  এন আৰ চিঃ আকৌ মইমতালিৰে মমতাৰ ভিত্তিহীন বিস্ফোৰণ, হ’ব নেকি এইবাৰ গ্ৰেপ্তাৰ পশ্চিমবংগৰ মুখ্যমন্ত্ৰী?  •  কিয় নোহোৱা হ'ল 'জন গণ মন'ত উত্তৰ-পূবৰ অংশ?  •  কিয় নোহোৱা হ'ল 'জন গণ মন'ত উত্তৰ-পূবৰ অংশ?  •  ইটালীত দলং খহি ৩০ জনৰ মৃত্যু  •  স্বাধীনতা দিৱসৰ প্ৰাকসন্ধ্যা দেশবাসীক সম্বোধন ৰাষ্ট্ৰপতিৰ  •  সাঁচিপতীয়া শিল্পী হৰিনাৰায়ণ কোঁৱৰলৈ চৰকাৰী স্বীকৃতি, উৎফুল্লিত বটদ্ৰৱাবাসী  •  নিৰীহ লোকক সেনাই অত্যাচাৰ চলোৱাৰ অভিযোগত উত্তপ্ত ওদালগুৰি  •  ১৫ আগষ্ট আহে, স্বাধীনতাহে নাহে...

জৈৱিক পদ্ধতিৰ কৃষি-কৰ্মৰে উজলিছে ঘিলামৰাৰ অখিল

234

ডিজিটেল সংবাদ, ঘিলামৰাঃ বিগত ৩ বছৰে জৈৱিক পদ্ধতিৰে বিভিন্ন কৃষিকৰ্মৰ লগতে হাঁহ-কুকুৰা, ছাগলী পুহি স্বাৱলম্বী হোৱাৰ পথ দেখুৱাইছে লখিমপুৰৰ ঘিলামৰা মইনাপৰাৰ যুৱক অখিল দত্তই।

চৰকাৰী চাকৰি আশা নকৰি অখিল দত্তই ১৫ বিঘা মাটিত ফাৰ্ম খুলি নিবনুৱাসকলক স্বাৱলম্বী হোৱাৰ এক সুন্দৰ নিদৰ্শন দেখুৱাইছে। দত্তৰ নিজা একক প্ৰচেষ্টাৰে খোলা ফাৰ্মত আছে ১৭২টা ছাগলী আৰু ৪২টা ছাগলী পোৱালি।

জৈৱিক পদ্ধতিৰে কৰা জিকা, কেৰেলা, কোমোৰা ইত্যাদিৰ পৰা দৈনিক ২-৩ হাজাৰ টকা উপাৰ্জন কৰে। ছাগলী বিক্ৰী কৰি মাহে ২৫ হাজাৰ টকা অৰ্জন কৰে দত্তই।

কিন্তু আজি পৰ্যন্ত চৰকাৰে যুৱকজনক কোনো ধৰণৰ সাহায্য প্ৰদান কৰা নাই। অখিল দত্ত এতিয়া অঞ্চলটোৰ বাবে হৈ পৰিছে আদৰ্শ খেতিয়ক।

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি