শেহতীয়া খবৰ
অভয়াপুৰীৰ সু-চিকিৎসক ডাঃ উমেশ চন্দ্ৰ দাসৰ দেহাৱসান  •  পুলৱামা বিস্ফোৰণঃ এটা মেছেজৰ বাবেই ৰক্ষা পৰিল এগৰাকী জোৱানৰ প্ৰাণ...  •  ইম্ফলত আই ই ডি বিস্ফোৰণত জড়িত ৪ উগ্ৰপন্থীক গ্ৰেপ্তাৰ  •  পুলৱামাৰ শ্বহীদ জোৱানৰ পৰিয়াললৈ পশ্চিম বংগ চৰকাৰৰ ৫ লাখ টকাৰ সাহায্য  •  'বৰ্তমানৰ ভ্ৰাম্যমাণ থিয়েটাৰ জালমুৰি আৰু ফাষ্টফুডৰ নিচিনা'  •  পাক সেনাৰ যুদ্ধ বিৰতি উলংঘন, জম্মু-কাশ্মীৰৰ নৌচেৰা চেক্টৰত ধাৰাসাৰ গুলিবৰ্ষণ  •  হঠাৎ ওদালগুৰিত কিয় কোব্ৰা-সেনাক নিয়োগ কৰিব আৰক্ষীয়ে?  •  মুম্বাইৰ এন আই এ টীমৰ জালত ৱাণ্টেড কালিয়া...  •  পথ কেনি  •  বিশ্বকাপত পাকিস্তানৰ বিৰুদ্ধে বেট-বলৰ যুঁজত নামিবনে ভাৰত?

জৈৱিক পদ্ধতিৰ কৃষি-কৰ্মৰে উজলিছে ঘিলামৰাৰ অখিল

283

ডিজিটেল সংবাদ, ঘিলামৰাঃ বিগত ৩ বছৰে জৈৱিক পদ্ধতিৰে বিভিন্ন কৃষিকৰ্মৰ লগতে হাঁহ-কুকুৰা, ছাগলী পুহি স্বাৱলম্বী হোৱাৰ পথ দেখুৱাইছে লখিমপুৰৰ ঘিলামৰা মইনাপৰাৰ যুৱক অখিল দত্তই।

চৰকাৰী চাকৰি আশা নকৰি অখিল দত্তই ১৫ বিঘা মাটিত ফাৰ্ম খুলি নিবনুৱাসকলক স্বাৱলম্বী হোৱাৰ এক সুন্দৰ নিদৰ্শন দেখুৱাইছে। দত্তৰ নিজা একক প্ৰচেষ্টাৰে খোলা ফাৰ্মত আছে ১৭২টা ছাগলী আৰু ৪২টা ছাগলী পোৱালি।

জৈৱিক পদ্ধতিৰে কৰা জিকা, কেৰেলা, কোমোৰা ইত্যাদিৰ পৰা দৈনিক ২-৩ হাজাৰ টকা উপাৰ্জন কৰে। ছাগলী বিক্ৰী কৰি মাহে ২৫ হাজাৰ টকা অৰ্জন কৰে দত্তই।

কিন্তু আজি পৰ্যন্ত চৰকাৰে যুৱকজনক কোনো ধৰণৰ সাহায্য প্ৰদান কৰা নাই। অখিল দত্ত এতিয়া অঞ্চলটোৰ বাবে হৈ পৰিছে আদৰ্শ খেতিয়ক।

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি