শেহতীয়া খবৰ
হিন্দু বাংলাদেশীক নাগৰিকত্ব প্ৰদানৰ বিৰোধিতাত কঁপিল শিৱসাগৰ  •  ২৭ জানুৱাৰীত ১২ ঘণ্টাৰ বাবে ৰাজ্য অচল কৰিব ৭০ সংগঠনে!  •  ২৭ জানুৱাৰীত ১২ ঘণ্টাৰ বাবে ৰাজ্য অচল কৰিব ৭০ সংগঠনে!  •  বিধানসভাত বিৰোধী আসনত বহিবলৈ অধ্যক্ষক পত্ৰ অগপৰ  •  বিধানসভাত বিৰোধী আসনত বহিবলৈ অধ্যক্ষক পত্ৰ অগপৰ  •  বিশ্বনাথ জিলাৰ নতুন উপায়ুক্ত পৱিত্ৰ ৰাম খাউণ্ডৰ কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ  •  শিৱসাগৰ জিলাৰ উপায়ুক্ত হিচাপে ডঃএছ লক্ষ্মণৰ কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ  •  নুমলীগড়ৰ ৩৯নং ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথত অচিনাক্ত গাড়ীৰ খুন্দাত নাহৰফুটুকীৰ মৃত্যু  •  বিজেপিৰ দল আৰু চৰকাৰৰ সুমতি কামনাৰে কংগ্ৰেছৰ ভাগৱত পাঠ  •  গোৱালপাৰাত ৰাভা হাছং স্বায়ত্ব শাসিত পৰিষদৰ নিৰ্বাচনত সৰ্বমুঠ ৬৫:৮১% ভোট গ্ৰহণ

২০১৯ৰ এপ্ৰিল-মে’ত দেশৰ সাধাৰণ নিৰ্বাচন! প্ৰস্তুতিত ব্যস্ত নিৰ্বাচন আয়োগ

381

ডিজিটেল ডেস্কঃ ‘এক দেশ, এক নিৰ্বাচন’ সম্ভৱ নহ’ব ২০১৯ত। ল’ কমিশ্যনে দেশৰ  লোকসভা নিৰ্বাচন আৰু ৰাজ্যসমূহৰ বিধানসভাৰ নিৰ্বাচন একেলগে অনুষ্ঠিত কৰাৰ প্ৰস্তাৱৰ সন্দৰ্ভত আইনগত তথা অন্যান্য দিশসমূহ চিন্তা চৰ্চা কৰি আছে যদিও নিৰ্বাচন আয়োগে লোকসভা নিৰ্বাচন আৰু কেইখনমান ৰাজ্যৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ প্ৰস্তুতিত ব্যস্ত হৈ আছে।

আয়োগৰ সূত্ৰ অনুসৰি ২০১৯চনৰ এপ্ৰিল-মে’ৰ ভিতৰত লোকসভা নিৰ্বাচন আৰু কেইখনমান ৰাজ্যৰ বিধানসভাৰ নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত কৰাৰ বাবে যাৱতীয় প্ৰস্তুতি অব্যাহত ৰাখিছে। ইয়াৰ বাবে আয়োগে অতিৰিক্ত ১৭.৪লাখ ভিভিপিএটি আৰু ১৩.৯৫ লাখ বেলট কাকত, ৯.৩ কণ্ট্ৰল ইউনিট সাজু কৰাৰ কাম আৰম্ভ কৰিছে।

লোকসভা নিৰ্বাচনৰ লগতে ৫খন ৰাজ্যৰ বিধানসভাৰ নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত হ’ব। সেইকেইখন হ’ল অন্ধ্ৰ্প্ৰদেশ, তেলেংগানা, উৰিষ্যা, ছিকিম আৰু অৰুণাচলপ্ৰদেশ।

নিৰ্বাচনৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় ই ভি এমৰ কন্ট্ৰল ইউনিটসমূহ দুটা ৰাজহুৱাখণ্ডৰ প্ৰতিষ্ঠানে যোগান ধৰিব। ভাৰত ইলেক্ট্ৰিকেল লিমিটিডে আৰু ইলেক্ট্ৰনিক্ছ কৰ্পাৰেশ্যন অৱ ইণ্ডিয়া লিমিটিডে। সেইবোৰ আয়োগে ২০১৮ৰ ছেপ্টেম্বৰৰ ভিতৰত পাব বুলি আশা কৰিছে।

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি