শেহতীয়া খবৰ
হাৰিয়ানাত উদ্ধাৰ অসমৰ যুৱতী  •  মহাৰাষ্ট্ৰৰ ৰে’ল পথত উদ্ধাৰ ২টা বাঘৰ পোৱালীৰ মৃতদেহ  •  সোণাৰিত বিজেপিৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ ৰাইজৰ  •  হোজাইত গৰাকীবিহীন এল্ট’ উদ্ধাৰ  •  কাশ্মীৰ ভাৰতৰ অংশ আছিল, আছে আৰু থাকিবঃ শ্বাহিদ আফ্ৰিদীক প্ৰত্যুত্তৰ গৃহমন্ত্ৰীৰ, VIDEO  •  কাশ্মীৰ ভাৰতৰ অংশ আছিল, আছে আৰু থাকিবঃ শ্বাহিদ আফ্ৰিদীক প্ৰত্যুত্তৰ গৃহমন্ত্ৰীৰ, VIDEO  •  আজি আলফা নেতা জিতেন দত্ত আৰু মৃণাল হাজৰিকাক হাজিৰ কৰোৱা হ’ব আদালতত  •  ছয়গাঁৱত টিকট প্ৰদানৰ নামত বিধায়ক ৰেকিবুদ্দিনৰ বৃহৎ পৰিমাণৰ ধন সংগ্ৰহৰ অভিযোগ  •  আং ছান ছ্যু-চিৰ সন্মান ঘূৰাই ল'লে এমনেষ্টিয়ে  •  মুদ্ৰাস্ফীতিৰ ক্ষেত্ৰত দেশৰ ভিতৰতে শীৰ্ষত অসম

২০১৯ৰ এপ্ৰিল-মে’ত দেশৰ সাধাৰণ নিৰ্বাচন! প্ৰস্তুতিত ব্যস্ত নিৰ্বাচন আয়োগ

376

ডিজিটেল ডেস্কঃ ‘এক দেশ, এক নিৰ্বাচন’ সম্ভৱ নহ’ব ২০১৯ত। ল’ কমিশ্যনে দেশৰ  লোকসভা নিৰ্বাচন আৰু ৰাজ্যসমূহৰ বিধানসভাৰ নিৰ্বাচন একেলগে অনুষ্ঠিত কৰাৰ প্ৰস্তাৱৰ সন্দৰ্ভত আইনগত তথা অন্যান্য দিশসমূহ চিন্তা চৰ্চা কৰি আছে যদিও নিৰ্বাচন আয়োগে লোকসভা নিৰ্বাচন আৰু কেইখনমান ৰাজ্যৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ প্ৰস্তুতিত ব্যস্ত হৈ আছে।

আয়োগৰ সূত্ৰ অনুসৰি ২০১৯চনৰ এপ্ৰিল-মে’ৰ ভিতৰত লোকসভা নিৰ্বাচন আৰু কেইখনমান ৰাজ্যৰ বিধানসভাৰ নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত কৰাৰ বাবে যাৱতীয় প্ৰস্তুতি অব্যাহত ৰাখিছে। ইয়াৰ বাবে আয়োগে অতিৰিক্ত ১৭.৪লাখ ভিভিপিএটি আৰু ১৩.৯৫ লাখ বেলট কাকত, ৯.৩ কণ্ট্ৰল ইউনিট সাজু কৰাৰ কাম আৰম্ভ কৰিছে।

লোকসভা নিৰ্বাচনৰ লগতে ৫খন ৰাজ্যৰ বিধানসভাৰ নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত হ’ব। সেইকেইখন হ’ল অন্ধ্ৰ্প্ৰদেশ, তেলেংগানা, উৰিষ্যা, ছিকিম আৰু অৰুণাচলপ্ৰদেশ।

নিৰ্বাচনৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় ই ভি এমৰ কন্ট্ৰল ইউনিটসমূহ দুটা ৰাজহুৱাখণ্ডৰ প্ৰতিষ্ঠানে যোগান ধৰিব। ভাৰত ইলেক্ট্ৰিকেল লিমিটিডে আৰু ইলেক্ট্ৰনিক্ছ কৰ্পাৰেশ্যন অৱ ইণ্ডিয়া লিমিটিডে। সেইবোৰ আয়োগে ২০১৮ৰ ছেপ্টেম্বৰৰ ভিতৰত পাব বুলি আশা কৰিছে।

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি