শেহতীয়া খবৰ
গণৰাজ্য ‌দিৱসৰ প্ৰাকক্ষণত চৰাইদেউত বিস্ফোৰণ...  •  মঙলবাৰে লক্ষ্ণৌলৈ যাব কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহ  •  গুজৰাটত বিধ্বংসী অগ্নিকাণ্ড  •  নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইনে অসমৰ ভাষা, সংস্কৃতি বিপন্ন কৰিব, অসমত ২০২৬ বৰ্ষত হ’বলগীয়া নিৰ্বাচনত অসমীয়াই অস্তিত্ব হেৰুৱাবঃ অগপ বিধায়ক  •  বৰ্ণিল সাংস্কৃতিক বিনিময় অনুষ্ঠানেৰে সামৰণি পৰিল ভৈৰৱকুণ্ড পৰ্যটন মহোৎসৱ, অসমৰ চহকী কৃষ্টি-সংস্কৃতি দেখি আশ্চৰ্য প্ৰকাশ অষ্ট্ৰেলিয়াৰ পৰ্যটকৰ  •  নগাঁৱৰ জাৰামাৰীত বোৱাৰী হত্যাৰ অভিযোগ, আত্মহত্যাৰ ৰূপ দিয়াৰ চেষ্টা স্বামীৰ, আৰক্ষীৰ জালত স্বামী আনছাৰুল ইছলাম  •  বৰহোলাত জোতাৰ দোকানত পিষ্টলসহ গুলী উদ্ধাৰঃ দুজনক গ্ৰেপ্তাৰ  •  সিদ্ধাৰ্থ ভট্টাচাৰ্যই এডমিশ্বন নিদিলে হিমন্তক বিজেপিত এডমিশ্বনে নিদিয়ে, য’তেই পাৱাৰ থাকে তাতেই থাকে হিমন্তঃ তৰুণ গগৈ  •  অসম গণ পৰিষদৰ জ্যেষ্ঠ নেতা, সমাজকৰ্মী ভূৱন চন্দ্ৰ শইকীয়াৰ মৃত্যু, প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী প্ৰফুল্ল কুমাৰ মহন্তকে ধৰি দল-সংগঠনৰ শোক প্ৰকাশ  •  নাৰায়ণপুৰত কা বিৰোধী গণ গৰ্জন কাৰ্যসূচীত জনতাৰ শিল্পী মহেন্দ্ৰ হাজৰিকা, ২১ত জাতিদ্ৰোহী বিজেপিক উৎখাতৰ সংকল্প, VIDEO

পুৱাৰ ভাগৰ ১০টা গুৰুত্বপূৰ্ণ খবৰ

384

১. হেৰিটেজ তালিকাত অন্তৰ্ভূক্ত হ’ল কলকতাত থকা ভূপেন হাজৰিকাৰ বাসগৃহ। সুধাকণ্ঠৰ বাসগৃহটোৰ দায়িত্ব ল’ব কলকতা পৌৰ নিগমে।

২. শুকুৰবাৰৰৰ দিল্লীৰ প্ৰগতি ময়দানত অনুষ্ঠিত হৈছে ২৮ সংখ্যক বিশ্ব গ্ৰন্থমেলা, ২০২০। ৪ জানুৱাৰীৰ পৰা ১২ জানুৱাৰীলৈকে অনুষ্ঠিত হ’ব এই গ্ৰন্থমেলাখনি।

৩. নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইন কোনো কাৰণতে মানি নোলোৱাৰ হুংকাৰ। শনিবাৰে অৱস্থান ধৰ্মঘট কাৰ্যসূচী পালন কৰে অসম জাতীয় বিদ্যালয়ৰ শিক্ষক-শিক্ষয়িত্ৰী, অভিভাৱক সমাজে।

৪. শনিবাৰে গুৱাহাটীত হ্ৰাস পালে পেট্ৰ’ল-ডিজেলৰ মূল্য। গুৱাহাটীত শনিবাৰে ১২ পইচা হ্ৰাস পালে প্ৰতিলিটাৰ ডিজেলত। পেট্ৰ’লত হ্ৰাস পালে ২১ পইচা।

৫. শনিবাৰে দিল্লীত প্ৰতিলিটাৰ ডিজেলৰ মূল্য ৬৮.৪০ টকা। পেট্ৰ’লৰ মূল্য প্ৰতিলিটাৰত ৭৫.৪৫ টকা।

৬. মহানগৰীৰ খানাপাৰাত বিজেপিৰ বুথ কমিটিৰ সভাপতিৰ সন্মিলন। উপস্থিত বিজেপিৰ কেন্দ্ৰীয় কাৰ্যকৰী সভাপতি জে পি নড্ডা।

৭. দেওবাৰে গুৱাহাটীত ভাৰত-শ্ৰীলংকাৰ টি-২০। ইতিমধ্যে গুৱাহাটীত উপস্থিত হৈ দুয়োটা দলে আৰম্ভ কৰিছে অনুশীলন।

৮. কা বিৰোধী আন্দোলনত অংশগ্ৰহণ কৰা জুবিন গাৰ্গক ভাতৃ আখ্যা দিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্ৰী অৰবিন্দ কেজৰিৱালৰ। মুখ্যমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে টুইটাৰত লিখিলে, ‘Thank u @zubeengarg1 If we have to take our beloved country on the path of progress, we MUST tackle health and education in mission mode।’

৯. নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইনৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ কৰাসকলক দলিত আৰু অবিচি বিৰোধী আখ্যা কেন্দ্ৰীয় গৃহ ৰাজ্যমন্ত্ৰী নিত্যানন্দ ৰায়ৰ। প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে পাকিস্তান, বাংলাদেশ আৰু আফগানিস্তানৰ যিসকল শৰণাৰ্থীক নাগৰিকত্ব দিব বিচাৰিছে, সেই সকলো শৰণাৰ্থী দলিত আৰু পিছপৰা শ্ৰেণীৰ বুলি মন্তব্য কৰে ৰায়ে।

১০. জাতিধ্বংসী আইন ‘কা’ৰ বিৰুদ্ধে নগাঁৱত সৰৱ প্ৰতিবাদ। নেহৰুৱালিত হাজাৰ হাজাৰ লোকৰ অংশগ্ৰহণ। আছু আৰু এজেৱাইচিপিৰ উদ্যোগত ওলাই আহিছে প্ৰতিবাদী জনতা।

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি